Blisko pół tysiąca osób uczestniczyło w II Forum Seniora, zorganizowanym przez redakcję „Gazety Pomorskiej”.

Przybyłych, do bydgoskiego Myślęcinka, seniorów z całego regionu przywitał Marek Ciesielski, dyrektor oddziału Polska Press w Bydgoszczy, wydawcy "Gazety Pomorskiej". Następnie Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy podkreślili, że Forum stało się w pewnym sensie formą wymiany doświadczeń. Dotyczy zaangażowania seniorów, zagospodarowania czasu, ale i zorganizowania systemu opieki i wsparcia. Te sprawy trzeba z sobą umiejętnie połączyć. Marszałek podkreślił, że fenomenem jest, jak aktywne życie potrafi prowadzić wiele osób 65 plus. W naszym województwie działa m. in. 65 Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz 31 filii.

- Seniorzy sami tworzą potrzebę organizowania takich wspólnot. Jesteście wszędzie - powiedział marszałek o seniorach.

Forum zostało podzielone na cztery panele. Dyskutowano o nowych technologiach i telekomunikacji, bezpieczeństwie i prawie, aktywności oraz o zdrowiu.

Sławomir Krajewski, pasjonat technologii cyfrowych, przeprowadził seniorów przez bezpieczne ściąganie, instalowanie i korzystanie z aplikacji na smartfonach. Okulista, lek. Magdalena Kaszuba-Modrzejewska z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA wyjaśniła, na czym polega zaćma, jak przebiega operacja jej usuwania. Wydawałoby się, że napisanie testamentu to sprawa prosta i oczywista,
a okazuje się, że nie. Przekonał o tym radca prawny Łukasz Lewandowski z Bydgoszczy. Profesor Roman Ossowski, psycholog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy swoim wykładem, jak zawsze, zastosował "śmiechoterapię" i nagrodzono go gromkimi oklaskami.

Po wykładzie fizjoterapeutki Małgorzaty Gajos, doktorantki z Katedry i Kliniki Geriatrii CM seniorzy podchodzili później do punktu, który przygotowali członkowie Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Geriatrii w szpitalu klinicznym im. dr. Jurasza w Bydgoszczy, mówili o swoich problemach zdrowotnych i pytali, jakie w związku z tym ćwiczenia mogą wykonywać? Po wystąpieniu Leszka Gugi z Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych uczestnicy Forum gremialnie zainteresowali się produktami pielęgnacyjnymi tej firmy, które mogli zobaczyć na stoisku. Dialog z seniorami nawiązała Małgorzata Leźnicka z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Zaprezentowała programy dla seniorów organizowane  Samorząd Województwa. Oni jednak muszą zachęcić władze swoich gmin
i powiatów, by w tych programach uczestniczyły.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej
w Toruniu, gdzie promowany był marszałkowski program wsparcia seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem pilotażowego systemu teleopieki domowej.

Wielu seniorów odwiedzało też stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Swoje wyroby i usługi oferowały: Fundacja Pro Omnis, Warsztat Terapii Zajęciowej „Mega –art”, Warsztat Terapii Zajęciowej z Solca Kujawskiego, Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu, Stowarzyszenie Manufaktura Radości z Golubia-Dobrzynia, Warsztat Terapii Zajęciowej "VICTORIA", Fundacja Akademia Rozwoju Anna Kruszyk i Fundacja „Wiatrak”.

 

Fotorelacja:

 

 

Opracowanie: ROPS w Toruniu na podstawie materiałów z www.pomorska.pl