W piątek 20 września odbyła się kolejna edycja wydarzenia kulturalno-rekreacyjnego, znanego pod nazwą Dzień Sportu, organizowanego przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach projektów: „Trampolina 4 – etap I” oraz „Wykluczenie – nie ma MOWy! 2 – etap I”.

W Wydarzeniu wzięło udział szesnaście drużyn: z 10 Młodzieżowych Centrów, z 5 Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i z 1 Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Łącznie na Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego w Toruniu dotarło około 200 uczestników z różnych stron województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzień Sportu to wyzwanie dla organizatorów, wykonawcy, a także dla samych uczestników, gdyż podczas jednego wydarzenia, w tym samym czasie, odbywają się turniej piłki nożnej, turniej koszykówki 3x3 oraz zmagania lekkoatletyczne, m. in. bieg na 100m, bieg na 400m oraz skok w dal. W tej edycji była także możliwość rozegrania turnieju szachowego.

 Jak co roku sportowym zmaganiom towarzyszyły rozmowy i spotkania ze znanymi sportowcami, m. in. z Mirosławem Ziętarskim, brązowym medalistą olimpijskim z Paryża w wioślarstwie, Anetą Rygielską, uczestniczką olimpijską w boksie z Paryża, Janem Jurkiewiczem, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich 2024 we florecie, Michałem Słomą, olimpijczykiem z Londynu w wioślarstwie oraz z piłkarzem, Krzysztofem Elsnerem. Ten ostatni już kolejny raz pojawił się na wydarzeniu, podobnie jak sędzia piłkarski PKO Ekstraklasa Patryk Gryckiewicz, czy też trener piłkarski, ekspert i komentator sportowy – Andrzej Strejlau oraz Michał Listkiewicz, sędzia sportowy i były prezes PZPN. Goście reprezentujący świat sportu cierpliwie odpowiadali na pytania, rozdawali autografy i robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Przede wszystkim byli blisko uczestników, dostępni, gotowi do rozmowy. Podobnie jak inny zaproszony gość, będący niespodzianką dla młodzieży – Mariusz Sobczak, który znany jest szerzej po pseudonimem „Super Mario” lub „Super Mario trener”. Jako trener personalny jest związany ze światem sportu, ale młodzieży jest znany bardziej jako influencer, posiadający swoje konta na TikToku oraz na Instagramie. Porwał młodzież do tańca i do wspólnych podskoków.

 Dzień Sportu to idealna okazja do promowania aktywności fizycznej, różnych form czynnego wypoczynku oraz sportowej rywalizacji w zgodzie z zasadami fair play. Przyczynia się do wzrostu kompetencji społecznych uczestników poprzez możliwość obserwowania pozytywnych wzorców zachowań i naukę współzawodnictwa. Jednak w związku z tym, że to także czas, kiedy młodzi ludzie z różnych ośrodków, miast, mogą się poznać i nawiązać relacje, zaproponowano w tym roku możliwość skorzystania z fotobudki oraz fotobudki 360. Dodatkowe atrakcje wzmocniły atmosferę zabawy, pomogły w integracji grupy. Do wspólnego zdjęcia bądź nagrania zapraszani byli nierzadko goście ze świata sportu. Dzięki temu uczestnicy mogli wyjść z turnieju z gotową, niestandardową pamiątką.

 Sportowe zmagania zakończył mecz rozegrany między gośćmi a drużyną zebraną spośród wybranych uczestników z różnych młodzieżowych drużyn. Mecz komentował Andrzej Strejlau, zaś sędziował Michał Listkiewicz. Młodych uczestników wspierał jako trener animator z projektu „Trampolina 4 – etap I”, ale w tym roku wspólne zaangażowanie animatora i młodzieży nie wystarczyło, by wygrać z „gwiazdami”. Nikt nie był jednak pominięty. Oprócz nagród i pamiątkowych pucharów rozdanych najlepszym w danej dyscyplinie sportowej, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz medale. Zostało wykonane także pamiątkowe, wspólne zdjęcie, po którym ten emocjonujący dzień na stadionie się zakończył.

 Projekty "Trampolina 4 - etap I" oraz „Wykluczenie nie ma MOWy! 2 – etap I” współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, Priorytet 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.

 

Galeria zdjęć:

 

 

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie