Wysoka frekwencja, niezwykle ciekawe panele dyskusyjne oraz prezentacje gości z kraju i z zagranicy – te elementy sprawiają, że 14. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej będziemy jeszcze długo wspominać.
Wydarzenie, organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, odbyło się 8 października 2024 roku, tradycyjnie w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” w Toruniu. Wzięło w nim udział ok. 300 osób, reprezentujących środowisko ekonomii społecznej z regionu, kraju i z zagranicy.
Gości zebranych w sali kameralnej powitała pani Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Następnie odbyło się uroczyste wręczenia wyróżnień z obszaru ekonomii społecznej w naszym województwie. Wyróżnienia Specjalne Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego otrzymały podmioty ekonomii społecznej, które w tym roku obchodziły jubileusze istnienia oraz działalności na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w regionie. Z kolei ośmiu podmiotom ekonomii społecznej zostały oficjalnie przyznane certyfikaty „Zakup Prospołeczny”.
Certyfikat „Zakup Prospołeczny” [pdf, 441KB]
Po gali wręczenia wyróżnień głos zabrała Angelika Chrapkiewicz-Gądek - mówczyni inspirująca, trenerka, podróżniczka, modelka, finalistka I wyborów Miss Polski na Wózku, a także autorka inspirujących książek, które trafiły do serc tysięcy czytelników zachęcając ich do realizacji własnych marzeń, aktywnie zaangażowana w projekty społeczne. Wygłosiła prelekcję na temat determinacji, wiary w siebie i radzenia sobie z trudnościami.
Kolejnym punktem forum była sesja plenarna, podczas której swoje wystąpienia mieli goście z zagranicy:
Dr Jennifer Markwort - reprezentująca Ministerstwo Pracy, Spraw Socjalnych, Zdrowia i Równości - Saksonia-Anhalt, Niemcy, opowiadała o innowacjach społecznych i o wdrażaniu Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Saksonii-Anhalt w Niemczech
Adam Niewęgłowski - reprezentujący lokalną organizację pozarządową Stichting yEUth (czyt. STIHTING JUF) w Holandii, który mówił o znaczeniu partnerstwa w ekonomii społecznej nastawionej na współpracę
Özlem Şahan Çolpan reprezentującą Ministerstwo Rodziny i Usług Socjalnych oraz Stowarzyszenie Innowacji i Rozwoju Cyfrowego w Turcji i Ali Dirican ze Stowarzyszenie SOCIETY DER w Turcji. Ich wystąpienie dotyczyło projektów prospołecznych realizowanych w ich kraju, jeden z nich dotyczy wpływu hipoterapii na życie osób niepełnosprawnych w Turcji.
Adéla Turková i Jiri Hovorka - reprezentujący organizację pozarządową RadoVan w Czechach, którzy przedstawili działalność tej organizacji w zakresie usług społecznych, skierowanych szczególnie do osób z niepełnosprawnościami.
Po zakończeniu sesji plenarnej odbyły się cztery panele dyskusyjne, które dotyczyły: rozwoju usług wytchnieniowych w sektorze turystyki dla osób z niepełnoprawnościami, idei międzypokoleniowych domów sąsiedzkich, gier adaptacyjnych, zwiększających aktywność fizyczną osób w różnym wieku i stopniu sprawności oraz widzenia świata z perspektywy osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu i ruchowymi z wykorzystaniem m.in. technologii wirtualnej rzeczywistości. Odbyła się także giełda kooperacyjna z udziałem podmiotów ekonomii społecznej z Czech, Niemiec, Holandii oraz Turcji pod hasłem „Innowacje Społeczne w Praktyce. Międzynarodowa Wymiana Doświadczeń i Partnerstw w Ekonomii Społecznej”.
Forum towarzyszyła także część wystawiennicza, na której prezentowane były innowacje społeczne, czyli nowatorskie usługi oraz produkty mające na celu m.in. polepszenie jakości życia, wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, np. osobom seniorskim, dzieciom, młodzieży, osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, pozwalające stać się częścią swoich społeczności, odnajdywać się w nich i je współtworzyć. Wykaz wystawców:
- Zabawki terapeutyczne 3D - do wspomagania rozwoju małych dzieci
- Dziewczyny rządzą - gra dedykowana nastolatkom
- Merkury - symulator urządzeń samoobsługowych
- Patryk i Kropka - tematyczny tekst literacki opracowany w standardzie ETR (tj. Easy To Read)
- BaWita - narzędzie terapeutyczne dla osób z demencją
- Powitalnik - narzędzie wsparcia dla rodziców, którzy otrzymują diagnozę o niepełnosprawności dziecka
- Teatr przy stole - scenariusze gier fabularnych integrujących i aktywizujących osoby starsze
- Tropimy - cyfrowe gry terenowe w aplikacjach mobilnych
- SeniorApp - aplikacja dla seniorów z dostępnymi usługami świadczonymi w domu
Z kolei oprawę muzyczną forum zapewnił zespół „Jazz Friends” wchodzący w skład przedsiębiorstwa społecznego „Toruńska Szkoła Perkusji” - laureata certyfikatu „Zakup Prospołeczny”
Honorowy patronat nad 14. Kujawsko-Pomorskim Forum Ekonomii Społecznej objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Elżbieta Piniewska.
- Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej zrealizowane zostanie w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu pt. „Koordynacja spójnej polityki społecznej Kujaw i Pomorza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Działanie 04.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego
Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w tegorocznym Forum!
Więcej zdjęć – tutaj .
Galeria zdjęć: