Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu zakończył realizację cyklu czterech tegorocznych wizyt studyjnych, skierowanych do pracowników jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz podmiotów ekonomii społecznej (PES).
Dwie wizyty odbyły się w wakacje, a uczestniczyli w nich głównie pracownicy centrów usług społecznych. Były to wyjazdy do województw: mazowieckiego i lubelskiego, a dokładnie – do czterech centrów usług społecznych w tych regionach. Uczestnicy wizyty odwiedzili tego typu instytucje w: Wiązownej, Milanówku, Opolu Lubelskim i Świdniku, które zostały powołane przez samorządy przede wszystkim w celu zwiększenia dostępu do zintegrowanych usług społecznych, odpowiadających na potrzeby mieszkańców. Mieli tam możliwość zapoznania się ze strukturą i organizacją systemu wsparcia, dobrymi praktykami i korzyściami płynącymi z rozwoju sektora usług społecznych.
Kolejne dwa wyjazdy zorganizowano do województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego, a oprócz przedstawicieli JST, wzięli w nich także udział reprezentaci kilku podmiotów ekonomii społecznej. Wizyta miała na celu prezentację dobrych praktyk i korzyści z rozwoju ekonomii społecznej, możliwych form współpracy różnych instytucji, a zwłaszcza jednostek samorządu terytorialnego z sektorem ekonomii społecznej. Podczas wyjazdu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Wrocławia oraz Urzędu Miasta Krobii i podmiotów ekonomii społecznej, działających na terenie obu samorządów.
Dobre praktyki w ramach współpracy z samorządem stolicy Dolnego Śląska prezentowali przedstawiciele:
- Fundacji Znacznie Więcej – prowadzącej Starą Piekarnię, czyli kawiarnię i pracownię artystyczną dla mieszkańców dzielnicy Psie Pole
- Fundacji Polska górom! – promującej lokalną turystykę i ekoturystykę, wykorzystując przy tym cyfrowe rozwiązania, w postaci dwóch dedykowanych aplikacji: „Zmieć Śmieć” oraz „Tropimy”
- Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – wspierającego działania na rzecz innych organizacji pozarządowych
- Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej – zajmującej się wsparciem osób bezdomnych, osób korzystających z pomocy MOPS, osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze, zakłady karne itd. oraz seniorów.
Ponadto uczestnicy wizyt spotkali się z przedstawicielami wrocławskiej Fundacji Presto, wspierającej walkę z wykluczeniem społecznym oraz Spółdzielni Socjalnej Ecoss w Krobii, założonej przez samorządowców z Gminy Krobia i Powiatu Gostyńskiego, działającej w zakresie usług komunalnych
Wizyty studyjne zrealizowane zostały w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu pt. „Koordynacja spójnej polityki społecznej Kujaw i Pomorza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Działanie 04.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego.
Galeria zdjęć:
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie