Już po raz kolejny ekonomia społeczna będzie obecna na Międzynarodowym Forum Gospodarczym – Welconomy Forum in Toruń. W dniach 18-19 marca 2019 roku odbędzie się już 26. edycja tego wydarzenia.

WELCONOMY FORUM IN TORUŃ jest jednym z największych kongresów gospodarczych w Polsce gromadzącym przedstawicieli rządu, samorządów, dyplomatów, a także przedsiębiorców oraz wybitne osobowości świata kultury, nauki i gospodarki.

W ramach tegorocznej edycji Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym pt.: „Kierunek nowoczesność. Przedsiębiorczość społeczna.”  Prelegentami będą przedsiębiorcy społeczni działający w obszarze innowacji technicznych, technologicznych - w znaczeniu nowych rozwiązań, pomysłów i koncepcji:

  1. Flexstrip Sp. z o.o. – wynajem pojazdów elektrycznych;

Przedsiębiorstwo społeczne działające w szeroko pojętej branży eletromobilnej. Przygodę z pojazdami o napędach wykorzystujących energię elektryczną firma rozpoczynała od świadczenia usług dostaw jedzenia rowerami hybrydowymi dla branży gastronomicznej. Obecnie aktywność Flexstrip obejmuje działalność:

  • handlową rowerami hybrydowymi oraz lekkimi pojazdami trójkołowymi o napędzie elektrycznym,
  • usługową z zakresu dostaw jedzenia w systemie door to door, wynajmu abonamentowego pojazdów elektrycznych oraz wdrażania kompleksowych systemów carsharingowych w transporcie miejskim (stacje ładowania + pojazdy + aplikacje).
  1. Fundacja Projekt ARCHE - czarter houseboata na Wielkich Jeziorach Mazurskich;

Powstała w 2014 roku. Od 2018 roku rozpoczęła działalność gospodarczą oraz stała się przedsiębiorstwem społecznym. Zatrudnia m.in. osoby zagrożone wykluczeniem społecznym ze względu na niepełnosprawność lub niekorzystną sytuację na rynku pracy (osoby bezrobotne). W ramach działalności nieodpłatnej Fundacja świadczy usługi społeczne na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w ramach realizowanych projektów, głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Działalność gospodarcza polega przede wszystkich na czarterze houseboata – pływającego domku w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Osiągnięty w ten sposób dochód przeznaczany jest m.in. na wsparcie osób ze stwardnieniem rozsianym oraz zatrudnienie osób pozostających bez pracy.

  1. Spółdzielnia Socjalna De Palma – ekologiczna i biodegradowalna odzież sportowa;

Przedsiębiorstwo społeczne, działające w sferze recyklingu i ekologicznego przetwórstwa materiałów w produkty odzieżowe. Misją przedsiębiorstwa jest ochrona środowiska naturalnego po przez ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów przetworzonych dzięki ponownemu ich wykorzystaniu.

Wynikiem takiego działania jest linia odzieży tworzona z materiałów pozyskanych z recyklingu, np. przetwarzanie butelek PET w materiał rPET (z ang: recycled PET), m.in. do produkcji płaszczy, kurtek oraz pianek. Mając na uwadze coraz większą proekologiczną świadomość konsumentów, po produkty De Palmy sięgną nie tylko osoby chcące dołożyć swoją „cegiełkę” do założeń ekologicznego powstawania rzeczy, ale także zainteresowani modnym designem oraz przemyślanymi koncepcjami.

  1. Fundacja Leżę i Pracuję – agencja marketingowa zatrudniająca osoby sparaliżowane.

Leżę i Pracuję to pierwsza agencja marketingowa, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Twórcom agencji towarzyszy przekonanie, że to praca ma potencjał do zmiany życia osoby niepełnosprawnej na lepsze, wzbogacając jej życie o nowe doświadczenia, umiejętności, relacje czy cele. Agencja świadczy usługi w zakresie tworzenia stron internetowych, projektów graficznych, copywritingu, mediów społecznościowych czy CSR-u. Ważnym obszarem działalności jest także tworzenie innowacyjnych narzędzi dla pracodawców chcących zatrudnić osoby niepełnosprawne a także PR własny i kampanie społeczne budujące świadomość na temat problemów społecznych.

Moderatorem panelu będzie Mariusz Kluszczyński – dziennikarz telewizyjny, znawca zagadnień z zakresu ekonomii społecznej i innowacji społecznych.

 

Panel odbędzie się we wtorek 19 marca 2019 r., w godz. 12.00 - 13.30 w toruńskim Hotelu Copernicus - sala Luna B, przy Bulwarze Filadelfijskim 11.

 

Udział w panelu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu do dnia 15 marca 2019r, poprzez wypełnienie formularza on-line.

Więcej informacji na: www.welconomy.plwww.es.rops.torun.pl lub pod nr tel. 571-293-182