- Szczegóły
- Odsłony: 299
Tytuł programu: ,,Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”
Beneficjent programu:
- Województwo Kujawsko-Pomorskie/ Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu
Wsparcie finansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w ramach Modułu II programu ,,Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.
Okres realizacji wsparcia: 01.01.2025 – 30.09.2025 r.
Całkowita wartość wsparcia: 3 832 042,50 zł
Kwota dofinansowania: 3 832 042,50 zł
Cel programu: Celem realizacji programu jest zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie ich państwa.
Grupa docelowa: Uchodźcy z terenu Ukrainy – 54 osoby niesamodzielne z niepełnosprawnościami (dorośli oraz dzieci).
Oferowane formy wsparcia: Osoby objęte programem otrzymają profesjonalne wsparcie poprzez zapewnienie całodobowej opieki – zatrudnienie opiekunek i opiekunów medycznych, personelu pielęgnacyjnego (pielęgniarek, asystentek pielęgniarek, ratowników medycznych) oraz salowych (pokojowych).
- Szczegóły
- Odsłony: 404
Projekt LIFE MAGISTER – Empowering elder care professionals and caregivers (Life Magister – wzmacnianie kompetencji specjalistów i opiekunów zajmujących się opieką nad osobami starszymi) realizowany jest w ramach Programu ERASMUS+ pod nadzorem włoskiej krajowej agencji INDIRE .
Projekt ma na celu skupienie się na rozwoju i promocji umiejętności życiowych wśród osób starszych, poprzez wzmocnienie kompetencji i umiejętności specjalistów w sektorze opieki nad osobami starszymi poprzez nowe i innowacyjne podejścia oparte na pozytywnym starzeniu się.
W ramach realizacji projektu planuje się:
- opracowanie cyfrowego narzędzia samooceny dla profesjonalistów w celu oceny ich postaw i kompetencji, które są krytyczne dla holistycznego podejścia, opartego na jakości życia w usługach dla osób starszych
- opracowanie profilu kompetencji skupiającego się na umiejętnościach opiekunów, które wykraczają poza zadania czysto opiekuńcze i obejmują wszystkie umiejętności niezbędne do wzmocnienia pozycji osób starszych, tworzenia wspierającej sieci społecznej i promowania aktywnego uczestnictwa w społeczności
- rozpowszechnianie ustaleń i zaleceń projektu (plan polityki) wśród szerokiego grona odbiorców, w tym osób starszych, opiekunów, profesjonalistów, decydentów i ogółu społeczeństwa.
Działania te, w dłuższej perspektywie, mają przyczynić się do umożliwienia seniorom prowadzenia bardziej aktywnego i niezależnego życia, zmniejszenia ich izolacji społecznej i wykluczenia, poprawy jakości ich życia, a także wsparcie rozwoju bardziej przyjaznego osobom starszym społeczeństwa, w którym osoby starsze są cenionymi i szanowanymi członkami społeczności.
Partnerzy projektu Life Magister:
- Qualità e Benessere Srl (Włochy) – partner wiodący
- Województwo Kujawsko-Pomorskie
- Sint Vincentius vzw (Belgia)
Okres realizacji projektu: 1 wrzesień 2024 r. – 31 grudzień 2025 r.
- Szczegóły
- Odsłony: 1057
Tytuł projektu: Opieka długoterminowa – kształcenie kadr Etap I
Beneficjent projektu:
- Województwo Kujawsko-Pomorskie
(Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu)
Partnerzy projektu:
- Fundacja Pro Omnis z siedzibą w Bydgoszczy
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027,
Priorytet 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.24 Usługi społeczne i zdrowotne.
Okres realizacji projektu: 01.09.2024 r. – 31.12.2029 r.
Całkowita wartość projektu: 19 672 848,80 zł
Kwota dofinansowania z UE: 18 688 974,96 zł
Cel projektu:
W ramach projektu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego powstanie zintegrowany system działań wspierających kadry opieki długoterminowej i osoby zainteresowane zawodami pomocowymi poprzez działania szkoleniowe – podnoszące oraz pozwalające nabyć kwalifikacje i kompetencje. Działania te przyczynią się do zwiększania równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług opieki długoterminowej. Celem projektu jest także upowszechnianie i promowanie zawodów pomocowych oraz podnoszenie ich prestiżu.
Uczestnicy projektu:
Uczestnikiem Projektu może być osoba, która spełnia następujące kryteria obligatoryjne:
1) świadczy usługi m.in. opiekuńcze, asystenckie, specjalistyczne usługi opiekuńcze, sąsiedzkie usługi opiekuńcze, usługi w formie wolontariatu świadczone w miejscu zamieszkania i w formule stacjonarnej (z wyłączeniem: kadr instytucji pomocy i integracji społecznej wspieranych na poziomie krajowym w ramach programu FERS oraz kadr systemu wsparcia rodziny, pieczy zastępczej i adopcji wspieranych w ramach Działania 8.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej oraz z wyłączeniem pracowników systemu opieki zdrowotnej, dla których wsparcie, zgodnie z zapisami linii demarkacyjnej w ramach polityki spójności zostało przypisane do poziomu krajowego)
lub
2) stanowi potencjalny zasób kadrowy do realizacji usług opieki długoterminowej świadczonej w środowisku (np. opiekunowie faktyczni, osoby gotowe do świadczenia usług opieki długoterminowej w środowisku lokalnym;
oraz
3) jest osobą mieszkającą (w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny) lub pracującą lub uczącą się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Kryterium 1) lub 2) musi być spełnione łącznie z kryterium 3).
Zadania i oferowane formy wsparcia:
-
Działania upowszechniające opiekę długoterminową
Propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy i informacji o zawodach pomocowych wśród społeczeństwa, poprawa wizerunku oraz zachęcanie do pojęcia pracy w obszarze opieki długoterminowej.
Zadanie będzie realizowane poprzez:
- organizację Regionalnej Gali Opieki Długoterminowej wraz z konkursem na wyróżniającego się opiekuna oraz konkursem fotograficznym „Nie tylko opieka”,
- promowanie zawodów pomocowych w lokalnych mediach (w tym mediach społecznościowych), zamieszczanie artykułów w prasie, spoty i filmy promujących,
- udział w konferencjach branżowych, targach pracy i innych eventach związanych z opieką długoterminową,
- organizowanie spotkań informacyjno-promocyjnych z przedstawicielami Konwentu Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej Województwa Kujawsko–Pomorskiego oraz Konwentu Ośrodków Pomocy Społecznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
- organizowanie spotkań informacyjno-promocyjnych na terenie 19 powiatów i 4 miast na prawach powiatu województwa kujawsko-pomorskiego z przedstawicielami MOPS-ów, MOPR-ów, GOPS-ów, OPS-ów, trzeciego sektora, jednostek świadczących usługi opieki długoterminowej,
- organizowanie spotkań edukacyjnych o zawodach pomocowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
-
Działania szkoleniowe dla kadr
Działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji i kompetencji oraz wspieranie kadr opieki długoterminowej w codziennej pracy.
Zadanie będzie realizowane poprzez:
- kompleksową organizację wyjazdów szkoleniowych wraz z superwizją (3 wyjazdy po 2 dni),
- organizację kursów długich (80 godzin),
- organizację kursów krótkich (8 godzin),
- superwizję,
- organizację studiów podyplomowych z zakresu opieki długoterminowej.
-
Działania szkoleniowe dla osób zainteresowanych opieką długoterminową
Analogicznie do działań skierowanych dla kadr działania szkoleniowe będą skierowane również do opiekunów faktycznych i innych osób zainteresowanych świadczeniem usług w środowisku lokalnym. Osoby te często nie posiadają formalnego wykształcenia w zakresie opieki długoterminowej, dlatego zaplanowane działania mają na celu pomoc w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji i kompetencji w tym zakresie.
Zadanie będzie realizowane poprzez:
- organizację kursów długich (80 godzin),
- organizację kursów krótkich (8 godzin) w formie pakietów szkoleń,
- organizację studiów podyplomowych z zakresu opieki długoterminowej.
-
Utworzenie Regionalnego Centrum Wsparcia Opieki Długoterminowej (RCWOD)
Utworzenie RCWOD w Toruniu wraz z filią w Bydgoszczy, będzie stanowić bazę edukacyjno-szkoleniową skierowaną do grupy docelowej. W ramach RCWOD wyodrębniona zostanie nowoczesna część instruktażowa, w której zaprezentowane będą rozwiązania stosowane w opiece nad osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Dodatkowo w RCWOD odbywać się będą wizyty studyjne służące zaprezentowaniu rozwiązań i udogodnień związanych z opieką długoterminową, będą także okazją do wymiany doświadczeń z uczestnikami wizyt, nawiązywania współpracy oraz możliwością implementacji zaobserwowanych rozwiązań czy innowacji do gospodarstw domowych i jednostek świadczących usługi opiekuńcze.
-
Utworzenie Platformy "Świadomy opiekun"
Funkcjonowanie Platformy internetowej „Świadomy opiekun” zakłada interaktywny sposób na nabywanie i podnoszenie kwalifikacji i kompetencji oraz zdobywanie nowych umiejętności osób profesjonalnie zajmujących się opieką długoterminową oraz wszystkich zainteresowanych zawodami pomocowymi.
Działania w ramach Platformy „Świadomy opiekun” będą koncentrować się na przeprowadzaniu szkoleń on-line, wsparciu merytoryczno-edukacyjnym oraz poradnictwie dostosowanym do potrzeb uczestników projektu. Baza wiedzy z zakresu opieki długoterminowej i jej deinstytucjonalizacji obejmować będzie artykuły, webinary, wywiady, podcasty, newslettery, filmiki instruktażowe – które będą odpowiedzią na potrzeby uczestników projektu oraz wolnych użytkowników Platformy „Świadomy opiekun”.
Link do platformy: https://swiadomyopiekun.pl/
Rezultaty:
Liczba osób, które wzięły udział w formach szkoleniowych z zakresu usług opieki długoterminowej świadczonych w społeczności lokalnej: 3 000
Liczba osób, które nabyły kwalifikacje z zakresu usług opieki długoterminowej świadczonych w społeczności lokalnej: 2 400
Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu: 2 400
Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem w programie: 750
Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie: 400
Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie: 5
Liczba osób z krajów trzecich objętych wsparciem w programie: 25
Liczba osób obcego pochodzenia objętych wsparciem w programie: 30
Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: 1
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
- Szczegóły
- Odsłony: 1632
Harmonogram form wsparcia 2025
SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM UDZIELANIA WSPARCIA / DZIAŁAŃ W PROJEKCIE [xlsx, 89KB]
Harmonogram form wsparcia 2024
SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM UDZIELANIA WSPARCIA / DZIAŁAŃ W PROJEKCIE [xlsx, 65KB]
- Szczegóły
- Odsłony: 524
Tytuł projektu: Poprawa ergonomii pracy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu
Beneficjent projektu:
Województwo Kujawsko-Pomorskie / Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu
Opis projektu:
Projekt zakłada poprawę ergonomii pracy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu poprzez działania ukierunkowane na eliminowanie i minimalizowanie czynników ryzyka zawodowego, doposażenie stanowisk pracy, działania rehabilitacyjne, poprawę kondycji fizycznej pracowników oraz wzmocnienie potencjału ich zdrowia psychicznego, w szczególności w sytuacji radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.
Zaplanowane wsparcie będzie polegało na wdrożeniu kompleksowych rozwiązań organizacyjnych przyczyniających się do eliminowania zidentyfikowanych czynników wpływających negatywnie na zdrowie pracodawcy i pracowników.
Wszystkie zadania realizowane w projekcie będą zgodne z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektu z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027.
W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:
- Wyposażenie/ doposażenie stanowisk pracy siedzącej w rozwiązania sprzyjające ograniczeniu jej niekorzystnych skutków.
- Zakup sprzętu poprawiającego kondycję psychiczną i fizyczną pracowników.
- Wyposażenie pracowników w narzędzia do samokontroli systematyczności aktywności fizycznej w miejscu pracy oraz monitorowania jej efektów.
- Wyjazdy/ szkolenia profilaktyczne w zakresie radzenia sobie ze stresem w pracy.
- Zapewnienie dostępu do różnych form wsparcia specjalistycznego, w tym fizjoterapii i konsultacji psychologicznych.
Uczestnicy projektu:
Pracodawca oraz Pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu
Cel projektu:
Wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.
Rezultaty:
Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, objętych
wsparciem w programie - 68 osób;
Liczba osób powyżej 50. roku życia objętych wsparciem w programie -19 osób;
Liczba osób objętych wsparciem w obszarze zdrowia – 68 osób;
Liczba objętych wsparciem podmiotów krajowym, regionalnym lub lokalnym – 1 szt.;
Liczba stanowisk pracy doposażonych w zakresie rozwiązań ergonomicznych - 66 szt.;
Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje/nabyły kompetencje po opuszczeniu projektu – 62 osoby;
Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie (osoby) - 2 osoby;
Okres realizacji projektu: 01.01.2024– 31.12.2024 r.
Całkowita wartość projektu: 274 125,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 233 006,25 zł