Zapraszamy do współpracy ośrodki pomocy społecznej oraz powiatowe centra pomocy rodzinie.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu organizuje dla mieszkańców Ukrainy, którzy goszczą w naszym województwie dostęp do pomocy psychologicznej.
Kryzys w związku z wojną w Ukrainie to także kryzys zdrowia psychicznego. Trudne emocje towarzyszące tej sytuacji mogą prowadzić do bezsilności, załamania i dezorganizacji życia. Jeśli w rejonie Państwa pracy na terenie gminy lub powiatu przebywają rodziny ukraińskie, którym przyda się wsparcia psychologiczne, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji/porad specjalistki zdrowia psychicznego.
Rekrutacja w powiatach przez powiatowe centra pomocy rodzinie , w gminach przez ośrodki pomocy społecznej lub bezpośrednio w Regionalnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Toruniu pod numerem telefonu: 56 657 14 64, lub na pod adresem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu widząc konieczność podjęcia natychmiastowych działań interwencyjnych służących zminimalizowaniu negatywnych skutków wojny oraz asymilacji nowoprzybyłych do naszego regionu, uciekających przed wojną rodzin ukraińskich organizuje dla mieszkańców Ukrainy, którzy goszczą w naszym województwie dostęp do pomocy psychologicznej. Poradnictwo świadczone jest przez ukraińskojęzyczną specjalistkę, dzięki której od początku kwietnia br. uchodźcy ukraińscy, którzy schronili się w naszym województwie, mogą uzyskać pomoc psychologiczną realizowaną ramach projektu partnerskiego pn. „Rodzina w Centrum 3”, w następującej formie:
- stacjonarnej - w Gabinecie psychologicznym w Ciechocinku;
- za pośrednictwem komunikatorów internetowych;
- grup wsparcia dla dzieci i młodzieży ukraińskiej,
Ich celem jest krótkoterminowa pomoc w adaptacji do nowej sytuacji oraz wsparcie psychospołeczne dzieci i młodzieży ukraińskiej.
Od kwietnia br. już 120 osób przybyłych z Ukrainy do naszego województwa skorzystało
z poradnictwa psychologicznego, stanowiącego interwencję kryzysową w momencie konfliktu zbrojnego, służącego poprawie funkcjonowania osób w traumie, czy też uzyskaniu umiejętności rozmowy rodziców z dziećmi o wojnie oraz interwencję i pomoc dzieciom i młodzieży w kryzysie.