Tytuł programu:  ,,Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

 

Beneficjent programu:

  • Województwo Kujawsko-Pomorskie/ Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu

Wsparcie finansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w ramach Modułu II programu ,,Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.

 

Okres realizacji wsparcia: 01.01.2025 – 30.09.2025 r.

 

Całkowita wartość wsparcia: 3 832 042,50 zł

 

Kwota dofinansowania: 3 832 042,50 zł

 

Cel programu: Celem realizacji programu jest zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie ich państwa.

 

Grupa docelowa: Uchodźcy z terenu Ukrainy – 54 osoby niesamodzielne z niepełnosprawnościami (dorośli oraz dzieci).

 

Oferowane formy wsparcia: Osoby objęte programem otrzymają profesjonalne wsparcie poprzez zapewnienie całodobowej opieki – zatrudnienie opiekunek i opiekunów medycznych, personelu pielęgnacyjnego (pielęgniarek, asystentek pielęgniarek, ratowników medycznych) oraz salowych (pokojowych).

 

Projekt LIFE MAGISTER – Empowering elder care professionals and caregivers (Life Magister – wzmacnianie kompetencji specjalistów i opiekunów zajmujących się opieką nad osobami starszymi) realizowany jest w ramach Programu ERASMUS+ pod nadzorem włoskiej  krajowej agencji INDIRE .

 

Projekt ma na celu skupienie się na rozwoju i promocji umiejętności życiowych wśród osób starszych, poprzez wzmocnienie kompetencji i umiejętności specjalistów w sektorze opieki nad osobami starszymi poprzez nowe i innowacyjne podejścia oparte na pozytywnym starzeniu się.

 

W ramach realizacji projektu planuje się:

  • opracowanie cyfrowego narzędzia samooceny dla profesjonalistów w celu oceny ich postaw i kompetencji, które są krytyczne dla holistycznego podejścia, opartego na jakości życia w usługach dla osób starszych
  • opracowanie profilu kompetencji skupiającego się na umiejętnościach opiekunów, które wykraczają poza zadania czysto opiekuńcze i obejmują wszystkie umiejętności niezbędne do wzmocnienia pozycji osób starszych, tworzenia wspierającej sieci społecznej i promowania aktywnego uczestnictwa w społeczności
  • rozpowszechnianie ustaleń i zaleceń projektu (plan polityki) wśród szerokiego grona odbiorców, w tym osób starszych, opiekunów, profesjonalistów, decydentów i ogółu społeczeństwa.

 

Działania te, w dłuższej perspektywie, mają przyczynić się do umożliwienia seniorom prowadzenia bardziej aktywnego i niezależnego życia, zmniejszenia ich izolacji społecznej i wykluczenia, poprawy jakości ich życia, a także wsparcie rozwoju bardziej przyjaznego osobom starszym społeczeństwa, w którym osoby starsze są cenionymi i szanowanymi członkami społeczności.

Partnerzy projektu Life Magister:

  1. Qualità e Benessere Srl (Włochy) – partner wiodący
  2. Województwo Kujawsko-Pomorskie
  3. Sint Vincentius vzw (Belgia)

 

Okres realizacji projektu: 1 wrzesień 2024 r. – 31 grudzień 2025 r.

 

 

 

Tytuł projektu: Opieka długoterminowa – kształcenie kadr Etap I

 

Beneficjent projektu:

  • Województwo Kujawsko-Pomorskie
    (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu)

 

Partnerzy projektu:

  • Fundacja Pro Omnis z siedzibą w Bydgoszczy

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027,
Priorytet 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.24 Usługi społeczne i zdrowotne.

 

Okres realizacji projektu: 01.09.2024 r. – 31.12.2029 r.

 

Całkowita wartość projektu: 19 672 848,80 zł

 

Kwota dofinansowania z UE: 18 688 974,96 zł

 

Cel projektu:

W ramach projektu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego powstanie zintegrowany system działań wspierających kadry opieki długoterminowej i osoby zainteresowane zawodami pomocowymi poprzez działania szkoleniowe – podnoszące oraz pozwalające nabyć kwalifikacje i kompetencje. Działania te przyczynią się do zwiększania równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług opieki długoterminowej. Celem projektu jest także upowszechnianie i promowanie zawodów pomocowych oraz podnoszenie ich prestiżu.

 

Uczestnicy projektu:

Uczestnikiem Projektu może być osoba, która spełnia następujące kryteria obligatoryjne:

1) świadczy usługi m.in. opiekuńcze, asystenckie, specjalistyczne usługi opiekuńcze, sąsiedzkie usługi opiekuńcze, usługi w formie wolontariatu świadczone w miejscu zamieszkania i w formule stacjonarnej (z wyłączeniem: kadr instytucji pomocy i integracji społecznej wspieranych na poziomie krajowym w ramach programu FERS oraz kadr systemu wsparcia rodziny, pieczy zastępczej i adopcji wspieranych w ramach Działania 8.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej oraz z wyłączeniem pracowników systemu opieki zdrowotnej, dla których wsparcie, zgodnie z zapisami linii demarkacyjnej w ramach polityki spójności zostało przypisane do poziomu krajowego)

lub

2) stanowi potencjalny zasób kadrowy do realizacji usług opieki długoterminowej świadczonej w środowisku (np. opiekunowie faktyczni, osoby gotowe do świadczenia usług opieki długoterminowej w środowisku lokalnym;

oraz

3) jest osobą mieszkającą (w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny) lub pracującą lub uczącą się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Kryterium 1) lub 2) musi być spełnione łącznie z kryterium 3).

 

Zadania i oferowane formy wsparcia:

  1. Działania upowszechniające opiekę długoterminową

Propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy i informacji o zawodach pomocowych wśród społeczeństwa, poprawa wizerunku oraz zachęcanie do pojęcia pracy w obszarze opieki długoterminowej.

Zadanie będzie realizowane poprzez:

  1. organizację Regionalnej Gali Opieki Długoterminowej wraz z konkursem na wyróżniającego się opiekuna oraz konkursem fotograficznym „Nie tylko opieka”,
  2. promowanie zawodów pomocowych w lokalnych mediach (w tym mediach społecznościowych), zamieszczanie artykułów w prasie, spoty i filmy promujących,
  3. udział w konferencjach branżowych, targach pracy i innych eventach związanych z opieką długoterminową,
  4. organizowanie spotkań informacyjno-promocyjnych z przedstawicielami Konwentu Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej Województwa Kujawsko–Pomorskiego oraz Konwentu Ośrodków Pomocy Społecznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
  5. organizowanie spotkań informacyjno-promocyjnych na terenie 19 powiatów i 4 miast na prawach powiatu województwa kujawsko-pomorskiego z przedstawicielami MOPS-ów, MOPR-ów, GOPS-ów, OPS-ów, trzeciego sektora, jednostek świadczących usługi opieki długoterminowej,
  6. organizowanie spotkań edukacyjnych o zawodach pomocowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

 

  1. Działania szkoleniowe dla kadr

Działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji i kompetencji oraz wspieranie kadr opieki długoterminowej w codziennej pracy.

Zadanie będzie realizowane poprzez:

  1. kompleksową organizację wyjazdów szkoleniowych wraz z superwizją (3 wyjazdy po 2 dni),
  2. organizację kursów długich (80 godzin),
  3. organizację kursów krótkich (8 godzin),
  4. superwizję,
  5. organizację studiów podyplomowych z zakresu opieki długoterminowej.

 

  1. Działania szkoleniowe dla osób zainteresowanych opieką długoterminową

Analogicznie do działań skierowanych dla kadr działania szkoleniowe będą skierowane również do opiekunów faktycznych i innych osób zainteresowanych świadczeniem usług w środowisku lokalnym. Osoby te często nie posiadają formalnego wykształcenia w zakresie opieki długoterminowej, dlatego zaplanowane działania mają na celu pomoc w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji i kompetencji w tym zakresie.

 

Zadanie będzie realizowane poprzez:

  1. organizację kursów długich (80 godzin),
  2. organizację kursów krótkich (8 godzin) w formie pakietów szkoleń,
  3. organizację studiów podyplomowych z zakresu opieki długoterminowej.

 

  1. Utworzenie Regionalnego Centrum Wsparcia Opieki Długoterminowej (RCWOD)

Utworzenie RCWOD w Toruniu wraz z filią w Bydgoszczy, będzie stanowić bazę edukacyjno-szkoleniową skierowaną do grupy docelowej. W ramach RCWOD wyodrębniona zostanie nowoczesna część instruktażowa, w której zaprezentowane będą rozwiązania stosowane w opiece nad osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Dodatkowo w RCWOD odbywać się będą wizyty studyjne służące zaprezentowaniu rozwiązań i udogodnień związanych z opieką długoterminową, będą także okazją do wymiany doświadczeń z uczestnikami wizyt, nawiązywania współpracy oraz możliwością implementacji zaobserwowanych rozwiązań czy innowacji do gospodarstw domowych i jednostek świadczących usługi opiekuńcze.

  1. Utworzenie Platformy "Świadomy opiekun"

Funkcjonowanie Platformy internetowej „Świadomy opiekun” zakłada interaktywny sposób na nabywanie i podnoszenie kwalifikacji i kompetencji oraz zdobywanie nowych umiejętności osób profesjonalnie zajmujących się opieką długoterminową oraz wszystkich zainteresowanych zawodami pomocowymi.

Działania w ramach Platformy „Świadomy opiekun” będą koncentrować się na przeprowadzaniu szkoleń on-line, wsparciu merytoryczno-edukacyjnym oraz poradnictwie dostosowanym do potrzeb uczestników projektu. Baza wiedzy z zakresu opieki długoterminowej i jej deinstytucjonalizacji obejmować będzie artykuły, webinary, wywiady, podcasty, newslettery, filmiki instruktażowe – które będą odpowiedzią na potrzeby uczestników projektu oraz wolnych użytkowników Platformy „Świadomy opiekun”.

Link do platformy: https://swiadomyopiekun.pl/

Rezultaty:

Liczba osób, które wzięły udział w formach szkoleniowych z zakresu usług opieki długoterminowej świadczonych w społeczności lokalnej: 3 000

Liczba osób, które nabyły kwalifikacje z zakresu usług opieki długoterminowej świadczonych w społeczności lokalnej: 2 400

Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu: 2 400

Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem w programie: 750

Liczba osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie: 400

Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie: 5

Liczba osób z krajów trzecich objętych wsparciem w programie: 25

Liczba osób obcego pochodzenia objętych wsparciem w programie: 30

Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: 1

 

 

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

Tytuł projektu: Poprawa ergonomii pracy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu

 

Beneficjent projektu:

Województwo Kujawsko-Pomorskie / Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu

 

Opis projektu:

Projekt zakłada poprawę ergonomii pracy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu poprzez działania ukierunkowane na eliminowanie i minimalizowanie czynników ryzyka zawodowego, doposażenie stanowisk pracy, działania rehabilitacyjne, poprawę kondycji fizycznej pracowników oraz wzmocnienie potencjału ich zdrowia psychicznego, w szczególności w sytuacji radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym.

Zaplanowane wsparcie będzie polegało na wdrożeniu kompleksowych rozwiązań organizacyjnych przyczyniających się do eliminowania zidentyfikowanych czynników wpływających negatywnie na zdrowie pracodawcy i pracowników.

Wszystkie zadania realizowane w projekcie będą zgodne z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektu z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027.

W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:

  1. Wyposażenie/ doposażenie stanowisk pracy siedzącej w rozwiązania sprzyjające ograniczeniu jej niekorzystnych skutków.
  1. Zakup sprzętu poprawiającego kondycję psychiczną i fizyczną pracowników.
  2. Wyposażenie pracowników w narzędzia do samokontroli systematyczności aktywności fizycznej w miejscu pracy oraz monitorowania jej efektów.
  1. Wyjazdy/ szkolenia profilaktyczne w zakresie radzenia sobie ze stresem w pracy.
  2. Zapewnienie dostępu do różnych form wsparcia specjalistycznego, w tym fizjoterapii i konsultacji psychologicznych.

 

Uczestnicy projektu:

Pracodawca oraz Pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu

 

Cel projektu:

Wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.

 

Rezultaty:

Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, objętych

wsparciem w programie - 68 osób;

Liczba osób powyżej 50. roku życia objętych wsparciem w programie -19 osób;

Liczba osób objętych wsparciem w obszarze zdrowia – 68 osób;

Liczba objętych wsparciem podmiotów krajowym, regionalnym lub lokalnym – 1 szt.;

Liczba stanowisk pracy doposażonych w zakresie rozwiązań ergonomicznych - 66 szt.;

Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje/nabyły kompetencje po opuszczeniu projektu – 62 osoby;

Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie (osoby) - 2 osoby;

 

Okres realizacji projektu: 01.01.2024– 31.12.2024 r.

 

Całkowita wartość projektu: 274 125,00 zł

 

Kwota dofinansowania z UE: 233 006,25 zł

 

PROJEKT RODZINA W CENTRUM ETAP I

CENTRA WSPIERANIA RODZIN W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM

 

CENTRA WSPIERANIA RODZIN

POWIAT

Centrum Wspierania Rodzin
MOPS Bydgoszcz
ul. Toruńska 272,
85-831 Bydgoszcz
tel. 52 311 72 49, 885 550 292
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miasto Bydgoszcz

Centrum Wspierania Rodzin
MOPR Grudziądz
ul. Wyspiańskiego 1-3
86-300 Grudziądz,
tel. 500 329 972
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miasto Grudziądz

Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego
w Grudziądzu
,
ul. Mikołaja z Ryńska 8, 86-300 Grudziądz
tel. 56 462 18 71;
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Wspierania Rodzin
Toruńskie Centrum Usług Społecznych
Gagarina 152/11
87-100 Toruń
tel. 518 445 948, 510 491 799
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miasto Toruń

Centrum Wspierania Rodzin
MOPR Włocławek

ul. Ogniowa 8/10
87-800 Włocławek
tel. 54 423 23 51
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miasto Włocławek

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR Aleksandrów Kujawski
ul. Sikorskiego 3
87-700 Aleksandrów Kujawski
tel. 509 379 876; 514 542 555
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat aleksandrowski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR Brodnica
ul. Mickiewicza 1
87-300 Brodnica
tel. 56 495 41 20, 502 115 743
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat brodnicki

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR Bydgoszcz
ul. Karpacka 54
85-164 Bydgoszcz
tel. 52 525 50 05
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat bydgoski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR Chełmno
ul. Harcerska 1
86-200 Chełmno
tel. 56 677 24 71
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat chełmiński

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Golub-Dobrzyń
ul. Koppa 1
87-400 Golub-Dobrzyń
tel. 56 683 54 76, 601 472 195
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat golubsko-dobrzyński

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Grudziądz
ul. Małomłyńska 1
86-300 Grudziądz
tel. 56 462 29 39
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat grudziądzki

Centrum Wsparcia Rodziny
PCPR
Inowrocław
ul. Mątewska 17
88-100 Inowrocław
tel. 52 359 22 58
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PowiatInowrocławski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Lipno
ul. Mickiewicza 58
87-600 Lipno
tel. 54 306 61 09
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat lipnowski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Mogilno
ul. Ogrodowa 10
88-300 Mogilno
tel. 52 588 83 89
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat mogileński

 

 

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Nakło nad Notecią
ul. Dąbrowskiego 46
89-100 Nakło nad Notecią
tel. 52 325 17 20
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat nakielski

 

 

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR Radziejów
ul. Rolnicza 4c
88-200 Radziejów
tel. 54 285 35 43
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat radziejowski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Rypin
ul. Warszawska 38A
87-500 Rypin
tel. 54 280 36 41
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat rypiński

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Sępólno Krajeńskie z siedzibą w Więcborku
ul. Młyńska 42, 89-400 Sępólno Krajeńskie
Aleja 600-lecia 9, 89-410 Więcbork
tel. 52 389 85 01, 52 389 75 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat sępoleński

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Świecie
ul. Sądowa 18
86-100 Świecie
tel. 52 568 32 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat świecki

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Toruń
ul. Matejki 63A
87-100 Toruń
tel. 698 010 273
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat toruński

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Tuchola
ul. Kościuszki 16
89-500 Tuchola
tel. 52 559 20 18
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat tucholski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Wąbrzeźno
ul. Wolności 44
87-200 Wąbrzeźno
tel. 533 198 565
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat wąbrzeski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Włocławek
ul. Stodólna 68
87-800 Włocławek
tel. 54 230 46 54, 54 230 46 58
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat włocławski

Centrum Wspierania Rodzin
PCPR
Żnin
ul. Szpitalna 32
88-400 Żnin
tel. 52 3030169
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiat żniński

Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci
Niepełnosprawnych „Daj Szansę”
ul. Piskorskiej 11
87-100 Toruń
tel. 56 648 23 63
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miasto Toruń

 

Tytuł programu:  ,,Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

 

Beneficjent programu:

  • Województwo Kujawsko-Pomorskie/ Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu

Wsparcie finansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w ramach Modułu II programu ,,Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”.

Okres realizacji wsparcia: 01.01.2024 – 31.12.2024 r.

Całkowita wartość wsparcia: 5 089 493,52 zł

Kwota dofinansowania: 5 089 493,52 zł

Cel programu: Celem realizacji programu jest zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie ich państwa.

Grupa docelowa: Uchodźcy z terenu Ukrainy – 56 osób niesamodzielnych z niepełnosprawnościami (dorośli oraz dzieci).

Oferowane formy wsparcia: Osoby objęte programem otrzymają profesjonalne wsparcie poprzez zapewnienie całodobowej opieki – zatrudnienie opiekunek i opiekunów medycznych, personelu pielęgnacyjnego (pielęgniarek, asystentek pielęgniarek, ratowników medycznych) oraz salowych (pokojowych).

 

 

  

 

 

 

 

 

TYTUŁ PROJEKTU

Rodzina w centrum Etap I

 

Beneficjent projektu:

Województwo Kujawsko-Pomorskie / Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu

Partnerzy projektu:

  • Województwo Kujawsko-Pomorskie (ROPS w Toruniu) – Partner Wiodący
  • powiaty:
  • aleksandrowski
  • brodnicki
  • bydgoski
  • chełmiński
  • golubsko-dobrzyński
  • grudziądzki
  • inowrocławski
  • lipnowski
  • mogileński
  • nakielski
  • radziejowski
  • rypiński
  • sępoleński
  • świecki
  • toruński
  • tucholski
  • wąbrzeski
  • włocławski
  • żniński
  • miasta na prawach powiatów:
  • Bydgoszcz
  • Toruń
  • Grudziądz
  • Włocławek
  • DAJ SZANSĘ Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych

Podmioty uczestniczące w realizacji zadań:

  • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu

·         MOPS Bydgoszcz

·         MOPR Toruń/TCUS

 

·         MOPR Włocławek

 

·         MOPR Grudziądz/CPDIR

 

·         PCPR Aleksandrów Kuj.

 

·         PCPR Brodnica

 

·         PCPR Bydgoszcz

 

·         PCPR Chełmno

 

·         PCPR Golub-Dobrzyń

 

·         PCPR Grudziądz

 

·         PCPR Inowrocław

 

·         PCPR Lipno

 

·         PCPR Mogilno

 

·         PCPR Nakło nad Notecią

 

·         PCPR Radziejów

 

·         PCPR Rypin

 

·         PCPR w Sępólnie Krajeńskim

·         PCPR Świecie

 

·         PCPR Toruń

 

·         PCPR Tuchola

 

·         PCPR Wąbrzeźno

 

·         PCPR Włocławek

 

·         PCPR Żnin

 

·         DAJ SZANSĘ Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych.

 

 

Projekt współfinansowany jest ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, Oś Priorytetowa 08 Fundusze Europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie FEKP.08.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.

 

Okres realizacji projektu:       01.01.2024 – 31.12.2026 r.

Całkowita wartość projektu:  47 444 338,63 zł

Kwota dofinansowania z UE:  40 327 687, 83 zł

Cel projektu:

Celem projektu jest stworzenie spójnego i zintegrowanego systemu wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych poprzez rozwój usług wspierających i aktywizujących rodziny w środowisku lokalnym o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym dla rodzin w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Działania podjęte w projekcie będą miały na celu:

  • stworzenie optymalnych warunków dla prawidłowego funkcjonowania rodziny (w tym opieki nad dzieckiem);
  • poprawę możliwości rozwojowych rodziny i jej zdolności do przezwyciężania kryzysów poprzez zwiększenie dostępności do usług społecznych;
  • rozwój współpracy instytucji pomocowych i innych podmiotów zaangażowanych w pracę z dzieckiem i rodziną;
  • rozwój pieczy zastępczej w formach zdeinstytucjonalizowanych poprzez rozszerzenie pakietu wsparcia w środowisku  oraz przeszkolenie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej;
  • rozwój usług środowiskowych skierowanych do usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej;
  • umożliwienie dostępu do usług wsparcia dla rodzin, w tym rodzin zastępczych;
  • działania na rzecz wzmocnienia procesu usamodzielniania dzieci i młodzieży;
  • podnoszenie kompetencji i doskonalenie kadry wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, wolontariuszy i pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej;
  • działania diagnostyczno-terapeutyczne w obszarze FASD.

Działania te przyczynią się do zwiększania równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości usług wspierania rodzin.

Uczestnicy projektu:

Projekt skierowany jest do następujących grup:

  1. Rodziny (naturalne, zastępcze, adopcyjne) z dziećmi i ich otoczenie;
  2. Dzieci, młodzież i młodzi dorośli wymagający wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnością i ich otoczenie;
  3. Kandydaci do pełnienia funkcji w ramach pieczy zastępczej oraz członkowie ich rodzin;
  4. Osoby doświadczające przemocy domowej;
  5. Osoby opuszczające pieczę zastępczą oraz inne instytucje opieki całodobowej, w których przebywają dzieci i młodzież.

Uzupełniająco w ramach projektu działania skierowane będą do:

  1. Pracowników i wolontariuszy JST oraz ich jednostek organizacyjnych;
  2. Pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej.

Oferowane formy wsparcia:

Wśród oferowanych form wsparcia znajdą się m.in.:

Usługi wsparcia dla rodzin, w tym rodzin zastępczych

W ramach zadania świadczone będzie wsparcie dla rodzin wymagających pomocy lub będących w kryzysie, w tym rodzin naturalnych i zastępczych, w tym dzieci i młodzieży. Działania służyć będą zapewnieniu wsparcia rodzinom biologicznym w ramach prewencji umieszczania dzieci w pieczy zastępczej oraz doskonaleniu sposobu funkcjonowania systemu pieczy zastępczej.

  • specjalistyczne poradnictwo rodzinne (pedagogiczne, psychologiczne, psychiatryczne – w zakresie profilaktyki i wstępnej diagnostyki, logopedyczne),
  • mediacje rodzinne,
  • terapia rodzinna,
  • superwizja rodzin,
  • grupy wsparcia,
  • warsztaty dla rodzin,
  • zajęcia animacyjne dla dzieci,
  • warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym socjoterapeutyczne,
  • warsztaty "Moje emocje",
  • wyjazdy edukacyjno-terapeutyczne dla rodzin,
  • zajęcia profilaktyczne/półkolonie,
  • zajęcia wyrównujące braki szkolne/korepetycje,
  • zakup materiałów edukacyjnych/dydaktycznych,
  • profilaktyka wypalenia rodzicielskiego/turnusy profilaktyczne dla dzieci.

Działania na rzecz wzmocnienia procesu usamodzielniania dzieci i młodzieży

W ramach zadania prowadzone będzie kompleksowe wsparcie osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą, opiekunów/asystentów usamodzielniania oraz profilaktyka wykluczenia społecznego dzieci i młodzieży poprzez działania na rzecz efektywnego usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej, w tym placówek opiekuńczo-wychowawczych.

  • warsztaty dla dzieci i młodzieży,
  • grupy dla młodzieży,
  • dofinansowanie najmu dla osób opuszczających pieczę zastępcza,
  • kursy zwiększające atrakcyjność na ryku pracy dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej,
  • akademia usamodzielnienia (szkolenia asystentów usamodzielnienia, wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych).

Rozwój usług środowiskowych

W ramach zadnia zaplanowano realizację spotkań świadomościowych na rzecz rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, szkoleń dla kandydatów do pełnienia opieki zastępczej i osób świadczących rodzinne formy opieki zastępczej, w tym prowadzących rodzinne domy dziecka oraz cyklicznie Kujawsko-Pomorskich Dni Rodzicielstwa Zastępczego. Prowadzone będą działania służące wspieraniu rodzin i osób w wypełnianiu ról społecznych i opiekuńczo-wychowawczych realizowane przez placówki wsparcia dziennego, świadczące pomoc rodzinom z dziećmi oraz klubiki młodzieżowe.

  • spotkania świadomościowe na rzecz rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej,
  • zajęcia w placówkach wsparcia dziennego,
  • zajęcia w klubiku młodzieżowym,
  • Kujawsko-Pomorskie Dni Rodzicielstwa Zastępczego,
  • szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Podnoszenie kompetencji i doskonalenie kadry wsparcia rodziny i pieczy zastępczej

W ramach zadania prowadzone będzie kształcenie mające na celu doskonalenie/podniesienie kompetencji kadr/przedstawicieli podmiotów realizujących zadania w obszarze pomocy społecznej i wspierania rodziny i pieczy zastępczej, poprzez realizację działań dydaktycznych w postaci szkoleń.

  • kursy specjalistyczne,

Działania diagnostyczno-terapeutyczne, w tym w obszarze FASD

W ramach zadania realizowane będą działania w zakresie wczesnej profilaktyki rodziców i dzieci w obszarze zaburzeń powstałych w wyniku kontaktu dziecka w okresie płodowym z alkoholem tj. z FASD – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Zorganizowane i przeprowadzone będą kompleksowe, specjalistyczne usługi skierowane do rodziców, opiekunów i dzieci ze spektrum FASD lub z podejrzeniem występowania tego syndromu na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, w tym diagnozy i terapia. Bezpośrednia indywidualna praca specjalistów FASD/terapeutów, ma na celu zdiagnozowanie dziecka oraz dalsze prowadzenie procesu terapeutycznego w celu poprawy jego funkcjonowania. Zadanie będzie realizowane przez Partnera wyłonionego w otwartym naborze na partnera krajowego – Fundację na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych „Daj Szansę” w Toruniu.

  • diagnoza dzieci w kierunku FASD,
  • terapia ukierunkowana na poprawę funkcjonowania w społeczeństwie i systemie edukacji dla dzieci i rodzin z syndromem FASD,
  • grupy wsparcia dla rodziców dzieci z syndromem FASD,
  • spotkania świadomościowe dotyczące problematyki FASD.

(w ramach zadania nie zaplanowano leczenia dzieci z FASD, lecz działania wyrównujące ich deficyty będące skutkiem choroby).

Rezultaty:

  • Liczba osób objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i PZ –  7333,
  • Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu projektu – 300,
  • Liczba osób, które uzyskają kwalifikacje po opuszczeniu programu – 200,
  • Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 3,
  • Liczba dzieci i młodzieży, które opuszczą opiekę instytucjonalną dzięki wsparciu w programie – 30,
  • Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie – 100

 

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

 

Tytuł projektu: Kujawsko-Pomorska Teleopieka Etap I

 

 

Beneficjent/Realizator: Województwo Kujawsko – Pomorskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu

 

Partnerzy:

  1. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy,
  2. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  3. Fundacja Ekspert-Kujawy z siedzibą w Inowrocławiu,
  4. Miasto Bydgoszcz,
  5. Gmina Miasta Toruń,
  6. Miasto Inowrocław,
  7. Gmina Miasto Włocławek,
  8. Gmina-Miasto Grudziądz,
  9. Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski,
  10. Gmina Aleksandrów Kujawski,
  11. Gmina Barcin,
  12. Gmina Białe Błota,
  13. Gmina Bobrowo,
  14. Gmina Miasta Brodnicy,
  15. Gmina Brodnica,
  16. Gmina Brzozie,
  17. Gmina Cekcyn,
  18. Gmina Miasto Chełmno,
  19. Gmina Chełmno,
  20. Gmina Miasta Chełmża,
  21. Gmina Chełmża,
  22. Gmina Choceń,
  23. Gmina Czernikowo,
  24. Gmina Dąbrowa Biskupia,
  25. Gmina Dabrowa Chełmińska,
  26. Gmina Dobre,
  27. Gmina Fabianki,
  28. Gmina Gniewkowo,
  29. Gmina Grudziądz,
  30. Gmina Inowrocław,
  31. Gmina Izbica Kujawska,
  32. Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie,
  33. Gmina i Miasto Janikowo,
  34. Gmina Janowiec Wielkopolski,
  35. Gmina Kcynia,
  36. Gmina Kijewo Królewskie,
  37. Gmina Kikół,
  38. Gmina Koronowo,
  39. Gmina Kowalewo Pomorskie,
  40. Gmina Kruszwica,
  41. Gmina Książki,
  42. Gmina Lipno,
  43. Gmina Lisewo,
  44. Gmina Lubanie,
  45. Gmina Lubicz,
  46. Gmina Lubiewo,
  47. Gmina Łubianka,
  48. Gmina Łysomice,
  49. Gmina Mogilno,
  50. Gmina Mrocza,
  51. Gmina Nakło nad Notecią,
  52. Gmina Miejska Nieszawa,
  53. Gmina Nowa Wieś Wielka,
  54. Gmina Nowe,
  55. Gmina Obrowo,
  56. Gmina Osiek,
  57. Gmina Osielsko,
  58. Gmina Osięciny,
  59. Gmina Pakość,
  60. Gmina Papowo Biskupie,
  61. Miasto i Gmina Piotrków Kujawski,
  62. Gmina Płużnica,
  63. Gmina Raciążek,
  64. Gmina Rogowo (pow. rypiński),
  65. Gmina Rogowo (pow. Żniński),
  66. Gmina Ryńsk,
  67. Gmina Miasta Rypin,
  68. Gmina Rypin,
  69. Gmina Sadki,
  70. Gmina Sępólno Krajeńskie,
  71. Gmina Sicienko,
  72. Gmina Solec Kujawski,
  73. Gmina Stolno,
  74. Gmina Strzelno,
  75. Gmina Szubin,
  76. Gmina Śliwice,
  77. Gmina Świecie nad Osą,
  78. Gmina Świekatowo,
  79. Gmina Tłuchowo,
  80. Gmina Tuchola,
  81. Gmina Unisław,
  82. Gmina Waganiec,
  83. Gmina Miasto Wąbrzeźno,
  84. Gmina Wielgie,
  85. Gmina Wielka Nieszawka,
  86. Gmina Więcbork,
  87. Gmina Zbiczno,
  88. Gmina Zbójno,
  89. Gmina Zławieś Wielka,
  90. Gmina Złotniki Kujawskie.

 

Projekt współfinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 Priorytetu FEKP.08 Fundusze Europejskie na Wsparcie w Obszarze Rynku Pracy, Edukacji i Włączenia Społecznego, Działanie FEKP.08.24 Usługi Społeczne i Zdrowotne.

Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 31.12.2026

Całkowita wartość projektu: 33 316 302,61 PLN

Wartość wkładu z UE: 28 318 857,21 PLN

Grupa docelowa: mieszkańcy województwa kujawsko – pomorskiego potrzebujący wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności) i  ich otoczenie, nie przebywający w opiece instytucjonalnej.

 

Działania projektowe:

  1. Usługi społeczne świadczone w środowisku lokalnym.
  2. Świadczenie usług w obszarze teleopieki.
  3. Świadczenie usług w obszarze telemedycyny.

 

Rezultaty:

  • 1846 - liczba osób objętych usługami społecznymi w postaci pomocy sąsiedzkiej,
  • 3500 – liczba osób objęta usługami Teleopieki,
  • 300 – liczba osób objęta usługami zdrowotnymi,
  • 1000 – liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem.

Cel projektu: zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych świadczonych w środowisku lokalnym w postaci pomocy sąsiedzkiej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak teleopieka dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,  mieszkających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Efekty:

  • wzrost poczucia bezpieczeństwa uczestników, a co za tym idzie, podniesienie poziomu samodzielności podopiecznych,
  • zmniejszenie liczby osób kierowanych do placówek opieki stacjonarnej (zgodnie z polityką deinstytucjonalizacji),
  • integracja środowiska lokalnego,
  • zaspokajanie potrzeb czynności dnia codziennego Uczestników wymagających pomocy i wsparcia,
  • działania podejmowane w zakresie profilaktyki zdrowotnej osób starszych pozwolą na szybkie wykrycie postępujących chorób typu Alzheimer, choroba Parkinsona czy choroby serca.

 

 

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie